cyclo cross (damn so close!)

We decided to go for a family walk over the weekend to a nearby lake. And to our surprise, there was cyclo cross race going on in the area. Great weather and colorful fast bikers – of course I was ready and in a moment I have found a strategic position below the hill, where the cyclosrossers were passing me with apx. 1m distance. Shooting low with 16mm wide angle I was hoping to get darn close and got some action. And I was doing fine, until the moment this one crazy biker go off the track and pass apx. 20cm in front of me! I could smell his wheel and feel the vibration! And believe or not, I just click the shutter (probably just triggered by the passing wind) and voilá – when I looked at my display after all the group pass – I could’t believe how lucky I got! I framed the guy perfectly, he is looking directly to the camera – with a fear I guess of hoping not to hit me – and he is perfectly sharp! Picture is not even cropped a bit. You can see below, how closely they were riding anyway (and my strategic position at the very bottom). So, what’s the moral story here? I was lucky and probably stupid to get so close, as I was really few centimeters away not to get hit. But you know what? As a real photographer, I am of course now very happy I was there – in that decisive moment and click it in the right moment.

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/5.6 @1/2000sec 

Rozhodli sme sa vybrať cez víkend na rodinný výlet k neďalekému jazeru. A k nášmu prekvapeniu sa v oblasti práve konal cyclo crossový závod. Nádherné počasie a farebné a rýchle bicykle – samozrejme som bol v momente nachystaný a našiel som si strategickú pozíciu, pod kopčekom, tak aby ma cyklisti míňali asi v metrovej vzdialenosti. Fotil som širokouhlým 16mm objektívom a veril som, že sa dostanem sakra blízko a podarí sa mi zachytiť nejakú akciu! A išlo mi to celkom dobre, dokiaľ jeden bláznivý cyklista nezišiel mimo trate a prešiel mi asi 20cm popred objektív! Úplne som cítil gumu z kolesa ako aj vibrácie, keď popred mňa prefrčal. A verte alebo nie, ale podarilo sa mi stlačiť aj spúšť (asi do mňa narazil ten tlak vzduchu) a zrazu voilá – keď som sa pozrel na displej po tom, ako prefrčal celý peletón – nemohol som uveriť svojmu šťastiu! Zarámoval som toho blázna úplne perfektne, pozerá mi priamo do objektívu – mám pocit, že s pocitom strachu, aby ma nezrazil – a je navyše úplne ostrý! Záber som ani chlp neorezal, takto to bolo nafotené. Nižšie môžete vidieť ako blízko jazdili normálne (ako aj úplne dole moju strategickú polohu). Aké je teda ponaučenie z tohto fotenia? Mal so šťastie a bolo to odo mňa asi riadne hlúpe postaviť sa tak blízko – fakt chýbalo len pár centimetrov do nešťastia. Ale viete čo? Ako správny fotograf som samozrejme výskam od šťastia, že som bol, tam kde som bol – v tom “rozhodujúcom okamžiku” a podarilo sa mi stlačiť spúšť v ten správny moment!

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/5.6 @1/1250sec

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/14 @1/15sec

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/20 @1/8sec

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/9 @1/200sec

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/16 @1/40sec

Nikon D800, Nikkor 16-35@16mm; f/14 @1/30sec

© mamina, exif unknown 😉

0 Comments

  1. fiha…stesti a nejen fotograficke…ja takto riskovala pri foceni turnaje Mölkky fotic ze zeme primo naproti hraci…a kuzelka mi proletela 10 cm od objektivu…nastesti me trefila a udelala bouli jen do hlavy, fotoaparat zustal cely… 😉
    Zabery jsi nafotil luxusni…jak jinak! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.